|
|||||||||||||||
Postanak Zemlje Prema većini znanstvenika stvaranje svemira započelo je "Velikim praskom" prije oko 13.8 milijardi godina. Nakon eksplozije nastalo je mnoštvo zvijezda, a među njima i Sunce. Sunčev sustav čini osam planeta, od kojih je jedan Zemlja. Zemlja se kao planet oblikovala prije 4,6 milijardi godina.
Različita su mišljenja o mjestu nastanka jednostavnih organskih tvari. Mogle su doći objektima iz svemira, nastati u atmosferi, u plitkim dijelovima oceana ili u odušcima morskih dubina. Jednostavne organske tvari udruživale su se u sve složenije tvari pod utjecajem svjetlosne i toplinske energije (svjetlo, toplina, energija). Tako su nastale prve bjelančevine, masti i složenije nukleinske kiseline (bjelančevina, kiselina). Pretpostavlja se da su se vremenom pojavile molekule koje su se mogle samoumnažati, što je uvjet za održavanje života. U određenim uvjetima molekule su se mogle početi udruživati, a oko njih se vjerojatno stvorila prva tanka opna. U zapadnoj Australiji je pronađen fosil star 3,5 milijardi godina, a sastoji se od stanica modrozelenih bakterija (cijanobakterija). Ovi organizmi nisu imali potpuno izgrađenu stanicu, već su imali jezgrin materijal koji nije okružen jezgrinom ovojnicom. Modrozelene bakterije mogu same sebi stvarati hranu procesom fotosinteze iako nemaju kloroplaste već samo klorofil. To su bili prvi proizvođači organske tvari na Zemlji.
Građa Zemlje. Unutrašnjost Zemlje podijeljena je na tri glavna sloja: vanjsku silikatnu koru, visoko viskozan plašt te jezgru koja je opet podijeljena na tekuću, vanjsku i krutu, unutarnju. Podaci o Zemljinoj unutrašnjosti dobiveni su geofizičkim mjerenjima. Brzina seizmičkih valova mijenja se kada se promijeni medij kroz koji se gibaju. Iz tih podataka može se dobiti dubina na kojoj se nalaze navedeni slojevi i procijeniti njihov sastav. Računanjem volumena i mase Zemlje možemo odrediti i gustoću. Kako znamo gustoću površinskih stijena, možemo na temelju ukupne gustoće približno izračunati i gustoću stijena koje čine ostale slojeve. Tektonika ploča je geološka teorija koja objašnjava pomicanje Zemljine kore velikih razmjera. Zemljina litosfera (tanka vanjska kora i gornji sloj plašta do dubine od 100 do 300 km) podijeljeni su u velike ploče koje se pomiču po površini planeta. Pomicanjem ploča nastaju i nestaju oceani te se pojavljuju vulkani i uzdižu planinski lanci. Postoji sedam glavnih i još znatno manjih ploča. Litosferne ploče klize po astenosferi. Postoje tri tipa granica među pločama: konvergentne, divergentne i transformne. Potresi, vulkanska aktivnost, izdizanje planinskih lanaca te oblikovanje oceanskih hrptova i jaraka se pojavljuje duž granica ploča. Bočno se pomicanje ploča obično odvija brzinama od 0,66 do 8,50 centimetara godišnje.
Geološko razdoblje je određeni vremenski interval u geološkoj prošlosti Zemlje. Sva geološka razdoblja zajedno čine kontinuirani vremenski slijed kroz geološku povijest. Zemljinu geološku povijest dijelimo na eone, ere, periode, epohe i doba. Osnovna podjela je na ere i periode.
Pretkambrij dijelimo na had, arhaik i proterozoik. 2. Fanerozoik je eon koji počinje eksplozijom života prije približno 540 milijuna godina. Dijeli se na tri ere: 2.1. Paleozoik je trajao 375 milijuna godina. Poznat je po snažnim orogenim pokretima u kojima su nastali planinski lanci. 2.2. Mezozoik je trajao oko 155 milijuna godina. To je srednje geološko doba bogato životinjskim i biljnim vrstama. Početkom tog razdoblja postojao je jedinstveni kontinent Pangea koji se kasnije razdvojio u dva kontinenta Lauraziju i Gondvanu. Daljim razdvajanjem nastali su današnji kontinenti. 2.3. Kenozoik je najmlađa geološka era. Trajala je oko 72 milijuna godina. Dijeli se na tri perioda: paleogen koji je trajao oko 43 milijuna godina, neogen koji je trajao nešto više od 20 milijuna godina i kvartar oko 2,6 milijuna godina. Paleogen i neogen bila su nemirna geološka razdoblja u kojima alpska orogeneza i vulkanska aktivnost dostižu svoj vrhunac i stvaraju se današnje ulančane planine. Kvartar se dijeli na epohe: pleistocen i holocen. Pleistocen je poznat po klimatskim promjenama koje su ostavile tragove na reljefu. Holocen je zadnja epoha, koja je počela je prije oko 11700 godina.
Geološki sat je grafički prikaz koji nam pomaže vizualizirati geološko vrijeme. Za ljudski um je gotovo nemoguće shvatiti količinu vremena kroz koju je Zemlja prošla od njenog nastanka do današnjeg stanja razvoja. Koristimo analogni sat u kojem su proporcionalno zastupljena geološka razdoblja od njenog postanka do danas. Tu se na prvi pogled može vidjeti relativno trajanje svakog od glavnih geoloških razdoblja. Svaki sat predstavlja otprilike 375 milijuna godina.
|